Vilka är vi?

Vi är sex föräldrar som av olika skäl förälskat oss i att låta våra barn upptäcka riktig mat via BLW. Inför arbetet med denna sida har vi mött varandra och slutit upp bakom en lust att med våra olika perspektiv och erfarenheter sprida vår kunskap om BLW. Vår genuina förhoppning är att genom BLW-sidan och bloggen inspirera både nya och redan aktiva BLW-familjer. Vi arbetar med detta på vår fritid och på helt ideell basis.

Anja Launila

Jag är 39 år och bor större delen av året i Cannes, Frankrike, tillsammans med sambo och barnet Lucas som är är född i april 2014. Vi började med BLW när Lucas var sex månader. När jag inte är föräldraledig arbetar jag som veterinär.

E-post: anja@blw.nu

Jessica Jonasson

34 år och boende i centrala Göteborg med sambon Andreas, barnen Hugo & Märta födda 2014 och Lovisa född 2007. BLW introducerades när matintresset vaknade för Hugo vid 5 månader. Jobbar som entreprenadingenjör på byggföretag.

E-post: jessica@blw.nu

Tilda Kinell

Jag är 29 år, arbetar som socionom och bor i Göteborg tillsammans med min sambo och Eden som är född i juli 2014. Vi började med BLW när Eden var 6 månader.

E-post: tilda@blw.nu

Annamaria Sundbye

Jag är 33 år och bor i Göteborg med Robert och Signe. Signe som är född i augusti 2014 introducerade oss för BLW när hon var fem och en halv månad. Roberts barn Ebba och Alfons bor också med oss men de är på tok för stora för BLW med sina 14 respektive 10 år. På jobbet har jag rollen Kravanalytiker på ett it-företag.

E-post: annamaria@blw.nu

Petra Malmgren

Jag är 35 år och bor med min man och vårt barn Isolde i Linköping. Isolde är född i mars 2014. Jag blev tidigt intresserad av BLW och när hon var sex månader satte vi igång. Även nu efter första födelsedagen kan man säga att hon BLW:ar i allra högsta grad. Efter föräldraledigheten är jag tillbaka på mitt jobb som projektledare.

E-post: petra@blw.nu

Nathalie Ruejas

29-årig grafisk formgivare och illustratör. Bor i centrala Stockholm tillsammans med sambon M och barnet R som föddes i augusti 2014. BLW kändes självklart för oss från början, även för R som gjorde sin BLW-debut självmant strax före sin 6-månadersdag.

E-post: nathalie@blw.nu

Kontakta oss!

Frågor, funderingar, synpunkter? Skriv gärna till oss!

Fält markerade med * är obligatoriska

Pin It on Pinterest

Dela